IELTS Kursları

IELTS

Okulumuzda IELTS Sınavı hazırlık kursları uzman eğitimciler tarafından, Reading-Writing-Listening-Speaking dil alanlarında yoğun bir içerik programıyla verilmektedir.

IELTS, İngilizcenin kullanıldığı ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyenlerin İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve dünyanın en çok önerilen dil sınavıdır.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Kanada, Malta, Türkiye ve daha birçok ülkede, 9000’e yakın üniversite ve kurum, adayın İngilizce seviyelerinin kabulü olarak IELTS sonucunu kabul görülmektedir.

Akademik (muafiyet, yurtdışı lisans, yüksek lisans, doktoranın yanı sıra tüm akademik kadrolar için) ve Genel (göçmenlik ve çalışma izinleri için) amaçlı olmak üzere ikiye ayrılan IELTS, dört dil becerisini etkili bir şekilde ölçer ve 0-9 puan aralığında sonuç vermektedir. Sınav klasik stilde, kağıt üzerinde yapılmaktadır.

IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır. IELTS, Birleşik Krallık’a taşınmak veya orada yaşamak amacıyla vize başvurusunda bulunanlara yönelik onaylanmış ve güvenilir İngilizce dil sınavları listesinde yer alır.

Kimler İçin Gereklidir?

.       Türkiye’ de üniversitelerin ön lisans veya lisans programlarında İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyenler.

.       Türkiye’ de üniversitelerin yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru yapmak isteyenler.

.       Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans, lisansüstü vb programlarına başvurmak isteyenler.

.       İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu kurumlara iş başvurusunda bulunmak veya çalıştıkları kurumdan dil tazminatı almak isteyenler. ( THY, YAPI KREDİ BANKASI, ANADOLU SİGORTA, AKBANK, TÜRKİYE İŞ BANKASI gibi )

 .      Avustralya, Kanada vb ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler.

YÖK’ ün yayınladığı yönetmelik, 15 Temmuz 2009 tarih ve 2009/14 sayılı SÜ Akademik kurul kararı ile üniversitelerimizin tamamı Yüksek lisans veya Doktora başvurularında İngilizce hazırlık muafiyeti için IELTS kabul etmektedirler.

IELTS Ne Sıklıkla ve Hangi İllerde Yapılmaktadır?

 

Istanbul, Ankara, İzmir, Adana illerinde ayda 3-4 kez yapılmaktadır. Diğer illerde talep doğrultusunda belirli tarihlerde uygulanmaktadır. IELTS sınav ücreti 1950 TL’dir. Adayların kur artışından olumsuz etkilenmemesi için (diğer uluslararası sınavların aksine) British Council Türkiye sınav ücretlerini Türk Lirası olarak belirlemektedir. Başvurular Online olarak yapılabilmektedir.

IELTS sınav sonuçları, sınav tarihinden sonraki 13 gün içerisinde açıklanır.