YDS ve E-YDS Kursları

   YDS ve e-YDS Sınavları

   Yds ve e-Yds Sınavları Nedir?

YDS yani Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit sınavı Yükseköğretim Kurulu talimatı ve onayıyla ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır. E-YDS’nin tek farkı online, bilgisayar üzerinden yapılmasıdır. Sınav sorularının içeriği, sınav süresi ve geçerlilik durumu her iki sınav için de aynıdır.

   Kimler başvurabilir ve Nerelerde Kullanılır?

Bu sınava; KPSS lise adayları, KPSS önlisans adayları, üniversite 3 veya 4'üncü sınıfta okuyanlar, KPSS lisans adayları, KPSS A grubu adayları, kamu personelleri, yüksek lisans adayları, araştırma görevlisi olmak isteyenler, doktora adayları, doçent adayları gibi bir çok alanda eğitimlerini ve mesleklerini bir sonraki seviyede, dil yeterliliğini de kanıtlamak isteyen adaylar başvurabilir. Memuriyette dil tazminatı almak isteyen memurlar, özellikle yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavlarında başta olmak üzere birçok alanda YDS puanı işe yaramaktadır.  Aynı zamanda yurt dışında üniversite okuyup Türkiye’de denklik almak isteyen adaylar da YDS sınavına girmektedir.

YDS’ye katılım amaçları genellikle aşağıdaki gibidir:

 

  • - Yüksek lisans programlarına başvuracak adaylar
  • - Kpss yabancı dil puanıyla başvuru yapacak adaylar
  • - Doçent, doktora ve sanatta yeterlilik adayları
  • - Dil tazminatı ya da yurt dışı görevleri nedeniyle yabancı dil seviyesini belgelemesi gereken kamu çalışanları
  • - Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen ya da açıktan ataması yapılacak akademisyenler
  • - Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar
  • - Yurt dışında öğrenim görüp de diploma denkliği almak isteyen adaylar YDS sınavına başvurabilirler

     Geçerlilik Süresi Nedir?

Akadamik kadrolara başvurmak isteyen adaylar içi YDS sınavının herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Adaylar elde ettikleri YDS puanın istedikleri zaman kullanabilirler. YDS puanı ile dil tazminatı almak isteyen adaylar, bu sınav puanın 5 yıl içerisinde kullanma zorunluluğuna tabidirler. Ancak ÖSYM kapsamındaki kurumlar kendilerine göre bir geçerlilik süresi belirleyebilme yetisine sahiptirler.

      Yılda Kaç Kez Yapılır?

YDS, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılmaktaydı. 2018’den beri Aralık ayı da eklenerek yılda 3 sınava çıkarılmıştır.

       Sınav Ücreti Nedir?

2022 yılından itibaren ÖSYM’nin belirlemiş olduğu fiyat 277,5 liradır.

 

 

Big Ben College Dil Okulu olarak YDS hazırlık kurslarımız, adaylarımızın seviyesine yönelik oluşturulmuş VIP sınav ortamlarında, sınav içeriğine ve sonuç odaklı çalışma programlarımız ile tüm hızıyla devam etmektedir. Bire bir eğitim standartlarında oluşturulmuş programlarımız ile sınavdan ihtiyacınız olan sonucu elde etmek çok kolay. Son teknoloji ile donatılmış sınıflarımız ve kaynaklarımız ile ezber bozan eğitim yöntemlerimiz ve alanında uzman öğretmen kadromuz ile hayallerinizdeki puan sizler için çok kolay bir hale gelecek.

 

Detaylı bilgi için :    (0232) 440 04 50

               (0232) 278 14 44